Kontakt w sprawie zamówień:   telemarketing@azymut.pl    

Jak zadbać o wzrok podczas czytania książek?

W dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas spędza długie godziny przed ekranami komputerów i smartfonów, dbanie o wzrok staje się niezwykle ważne. Dotyczy to również miłośników czytania, dla których zdrowie oczu to kluczowa kwestia. Długotrwałe czytanie książek może bowiem obciążać nasze oczy – szczególnie jeśli książki, po które najczęściej sięgamy, są niewłaściwie zaprojektowane.

W ramach projektu Wielkie Litery chcemy promować zdrowe nawyki czytelnicze oraz oferować książki, które wspierają zdrowie oczu. Przygotowaliśmy więc dla was garść informacji o tym, dlaczego wybór książek z serii Wielkie Litery może pomóc wam cieszyć się czytaniem bez obciążania wzroku, jak i kilka praktycznych wskazówek, które pomogą wam zadbać o zdrowie oczu podczas czytania.

Odpowiednia czcionka

Książki z dużą czcionką pozwalają na łatwiejsze czytanie bez konieczności wytężania wzroku. Optymalna wielkość czcionki wynosi co najmniej 12pt, choć dla osób z problemami wzroku najbardziej komfortowa do czytania jest większa czcionka w rozmiarze od 14pt – dokładnie w takim, w jakim wydawane są książki Wielkich Liter. Mniejsza czcionka wymaga większego wysiłku wzrokowego, co może prowadzić do zmęczenia oczu i zwiększać ryzyko wystąpienia takich objawów, jak bóle głowy czy rozmycie widzenia.

Przejrzysty format

Książki o przejrzystym formacie – z odpowiednio dużymi odstępami między linijkami tekstu i marginesami – pozwalają na lepszą organizację tekstu i łatwiejsze poruszanie się po nim wzrokiem. Odpowiednio duża interlinia poprawia czytelność, zmniejsza napięcie oczu i ułatwia skupienie się na czytaniu, co prowadzi do mniejszego obciążenia oczu.

Papier i druk

Wybór matowego papieru sprawia, że minimalizuje on odbijanie się światła. Istotne jest również zadbanie o to, by był jasny, kremowy i pozbawiony wzorów, które podczas czytania mogą być uciążliwe dla wzroku.

Istotne jest, aby druk był widoczny i o dużym kontraście. Powinien być wyraźny i dobrze odbity na papierze, by nie powodować dodatkowego wysiłku dla wzroku.

Odpowiednie światło

Najlepsze warunki oświetleniowe do czytania to naturalne światło padające z boku – niweluje to powstawanie odblasków, które nie tylko męczą wzrok, ale są też dla niego bardzo szkodliwe. Światło powinno być rozproszone, a nie skoncentrowane – szczególnie w przypadku światła sztucznego. Dobrze jest używać żarówek o ciepłej barwie, jak i dbać o to, by podczas czytania korzystać z więcej niż tylko jednego źródła światła.

Przerwy i ćwiczenia

Podczas długich sesji czytelniczych i dużego skupienia na tekście zdarza nam się zapomnieć nie tylko o rzeczywistym świecie, ale nawet o mruganiu! A jest ono bardzo istotne, bo powoduje nawilżanie oka, zmniejszając ryzyko wyschnięcia oka wysycha jego podrażnienia. Ważne jest także, by robić przerwy podczas lektury (mniej więcej co 20 min.) i robić krótkie i proste ćwiczenia dla oczu – już kilkudziesięciosekundowe ćwiczenia pomagają zrelaksować oczy i zmniejszyć ich zmęczenie.

Wydania Wielkich Liter zostały starannie zaprojektowane z myślą o Twoich oczach – duża czcionka i przejrzysty format to nie tylko wygoda w czytaniu, ale także sposób na dbanie o zdrowie oczu. Wybierając nasze książki, inwestujesz w komfort i zdrowie swoich oczu. Pamiętaj o stosowaniu zdrowych nawyków czytelniczych, a nasze publikacje sprawią, że czytanie będzie jeszcze przyjemniejsze i mniej męczące dla wzroku.

Wszystkie biblioteki zapraszamy także do dołączenia do Klubu Wielkich Liter! Warunkiem dołączenia do klubu jest posiadanie w księgozbiorze biblioteki co najmniej 20 tytułów z serii Wielkie Litery. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Wyłącznym dystrybutorem serii Wielkie Litery jest hurtownia OSDW Azymut.

Kontakt w sprawie zamówienia: bibliotekarz@azymut.pl