Początek jesieni już za nami, a dłuższe wieczory sprzyjają czytelniczym przygodom z książką w dłoni. Co zatem czytać w ciągu najbliższych miesięcy? Prezentujemy najciekawsze premiery książkowe. Wśród nich nowe książki Katarzyny Bondy, Wojciecha Chmielarza, Anny Janko i J.K Rowling.

Dzieci solnych pól

Premiera: 5 października 2021

Jedna z najbardziej znanych książek tajwańskiej pisarki Tsai Suh-Fen (ur. 1963). Historia dwojga młodych ludzi postawionych przed niełatwym wyborem pomiędzy własnym szczęściem a odpowiedzialnością i obowiązkiem. Czy w świecie kontrolowanym przez tradycję i patriarchat człowiek może decydować o własnym losie?

Cornelia

Premiera: 6 października 2021

Mroczny, pełny zwrotów akcji thriller kryminalny opowiadający o mierzeniu się z przeszłością. Nastoletnia Cornelia znika podczas wycieczki klasowej w małej miejscowości w argentyńskiej Patagonii. Policja nie znajduje rozwiązania sprawy do której po latach wraca szkolna przyjaciółka dziewczyny. Czy wszyscy okażą się gotowi na rozliczenie z przeszłością? Cornelia to nie tylko trzymający w napięciu kryminał, ale też diagnoza argentyńskiego społeczeństwa.

Fałszerka obrazów

Premiera: 6 października 2021

Prawie dwadzieścia pięć lat po słynnej, do dziś nierozwiązanej, kradzieży w Isabella Stewart Gardner Museum do bostońskiego studia młodej artystki trafia skradzione płótno Edgara Degasa. Związana wieloznaczną umową z potężnym właścicielem jednej z wiodących galerii dziewczyna – w zamian za prestiżową wystawę solową – zgadza się sfałszować obraz słynnego artysty.

Przyjaciele

Premiera: 7 października 2021

Jaką rolę w ludzkim życiu odgrywa przyjaźń? Jak bardzo relacje z innymi wpływają na nasze poczucie tożsamości? Czy przyjaźń jest silniejsza niż miłość? I wreszcie: jak to się dzieje, że czujemy się samotni? Wybitny antropolog i psycholog  bada przyjaźń jako społeczny fenomen. Łączy przy tym wiedzę naukową z osobistymi doświadczeniami. Książka jest ciekawą, kompleksową refleksją nad istotą i rolą przyjaźni w dzisiejszym świecie, daje również kilka interesujących odpowiedzi na pytanie o relacje międzyludzkie.

Prezydentka

Premiera: 12 października 2021

Historia Laury, która postanawia kandydować na najwyższy urząd w państwie. Wkrótce jednak kobieta musi zmierzyć się z prywatną tragedią – jej mąż ginie w wypadku samochodowym. Laura nie wierzy w przypadek. Postanawia udowodnić, że ktoś stoi za jego śmiercią. Rozpoczyna prywatne śledztwo, a policja… oskarża ją o domniemane zabójstwo.

Balwierz

Premiera: 13 października 2021

Tym razem doskonale znany polskim czytelnikom Hubert Meyer szuka odpowiedzi na pytanie, kto z ciała martwego Tymka upuścił krew i kto położył trupem księdza Donata. Rzecz dzieje się na Podlasiu, w leśnej głuszy. Mała, lokalna społeczność ma swoje sekrety i tajemnice, przez które będzie musiał przebić się doświadczony profiler, aby dojść do prawdy o dokonanych zabójstwach. Włącza się on do działań miejscowej policji, ale rozwiązanie tej zagadki nie będzie łatwe. Nowy, sensacyjny kryminał bestsellerowej autorki trzyma czytelnika w nieustającym napięciu.

Córka rzeźnika

Premiera: 13 października 2021

Fania Kajzman jest oddaną żoną i matką pięciorga dzieci. Niespodziewanie, jednej nocy wychodzi z domu i – uzbrojona tylko w rzeźniczy nóż – postanawia wyruszyć w niebezpieczną podróż, by przywrócić spokój swojej rodzinie. Swoim odejściem szokuje konserwatywnych mieszkańców Motolu i sąsiednich wsi. Jakie są rzeczywiste powody jej zniknięcia? Czy ma to związek z zaginionym szwagrem, który zostawił siostrę Fani kilka lat temu? Obsypana międzynarodowymi nagrodami literackimi – w tym Wingate Literary Prize czy Ramat Gan Prize – powieść kryminalna izraelskiego pisarza fascynuje i trzyma w napięciu.

Finalistka

Premiera: 13 października 2021

Bohaterką długo wyczekiwanej powieści Anny Janko jest dobrze znana Hanka M., pisarka w dojrzałym wieku, aktywistka-pesymistka zmagająca się z ciężarem własnych wspomnień i trudnego losu. Finalistka to wielki powrót Hanki – znanej z takich książek jak Dziewczynka z zapałkami i Pasja św. Hanki. To brawurowa i bardzo potrzebna opowieść o pasji życia i poszukiwaniu siebie, o przemijaniu i godzeniu się na to, co nieuniknione. Ten intymny dziennik skłania do refleksji nad życiem i czasem, który nam pozostał.

Dług honorowy

Premiera: 13 października 2021

Po świetnie przyjętej „Dobrej sprawie” Wojciech Chmielarz wraca z drugą częścią kryminalnych przygód swojego bezimiennego bohatera. Tym razem trafia on do Wilków, wsi zagubionej gdzieś nad jeziorem w województwie lubuskim. Miejscem wstrząsnęło dziwne, tajemnicze morderstwo na młodej dziewczynie. Częściowo zwęglone zwłoki ofiary znaleziono na dryfującej po jeziorze łodzi. Przed bezimiennym bohaterem powieści trudne zadanie dotarcia na trop mordercy w małej, zamkniętej społeczności… Dług honorowy to wciągająca, pełna niespodziewanych zwrotów powieść sensacyjna.

Historia fizyki w Polsce

Premiera: 17 października 2021

Książka dla pasjonatów historii nauki, filozofii i kultury. Podzielona na cztery części książka prezntuje rozwój polskich badań w dziedzinie fizyki na tle historii nauki europejskiej, a także historii szkolnictwa uniwersyteckiego w Europie. 

Na przemytniczych szlakach. Podróże przez Azję i Europę

Premiera: 18 października 2021

Złoto Singapuru, haszysz Nepalu, indyjskie więzienie, fałszywy belgijski paszport. To tylko niektóre elementy pasjonującej historii mężczyzny zajmującego się przemytem, przy okazji zwiedzającego i poznającego kulturę krajów, przez które prowadzi jego szlak.

Bezczłowiecze

Premiera: 20 października 2021

Maciej Lasota, autor bestsellerowej książki Przypadki, czyli awarie międzyludzkie wraca z nową powieścią. Bezczłowiecze to historia o tym, jak człowiek na własne życzenie doprowadził do rozpadu kontaktów międzyludzkich. i o świecie, którego nie chcemy dostrzec. Tragiczne zrządzenie losy krzyżuje losy nieprzystającego do nowoczesności Maćka i Marty, która nie mogłaby żyć bez wirtualnej rzeczywistości.

Kosmiczna rekrutacja

Premiera: 27 października 2021

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają ćwiczenia i werbunek astronautów?  Kosmiczna rekrutacja to niepowtarzalny zbiór 100 autentycznych testów i łamigłówek wykorzystywanych przez Europejską Agencję Kosmiczną przy poborze kandydatów i kandydatek do zawodu astronauty. Zadania zebrane w książce mają różny stopień trudności. Sprawdzają one m.in. umiejętności logiczne, koncentrację, zdolności przywódcze, gotowość psychologiczną czy umiejętność pracy w zespole. Swoje wyniki można porównać z wynikami prawdziwych kosmonautów. Książka jest bogato ilustrowana, co dodatkowo umila korzystanie z niej.

Pejzaż w kolorze sepii

Premiera: 13 października 2021

Debiut literacki Laureata Nagrody Nobla 2017, wydany pierwotnie w 1982 roku. Główna bohaterka powieści, Etsuko, to mieszkająca w Wielkie Brytanii Japonka. Po śmierci męża prześladują ją wspomnienia samobójstwa córki. Etsuko na tyle trapią wyrzuty sumienia, że obsesyjnie wraca myślami do Nagasaki wczesnych lat pięćdziesiątych, kiedy próbowała odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Najbardziej jej wyobraźnię zajmuje przyjaźń z zamożną Sahiko. Wkrótce w życiu Etsuko zmieszają się ze sobą przeszłość i teraźniejszość, a jawa zlepi się ze snem. Powieść Ishiguro to przejmująca, wyrafinowana podróż między światami.

Wedlowie

Premiera: 27 października 2021

Dzięki tej książce to dopiero będzie słodka jesień! Carl Wedel przybył z Berlina do Warszawy i przy ulicy Miodowej otworzył pierwszą cukiernię w 1851 roku. Tym samym zapoczątkował dzieje przedsiębiorstwa, które wkrótce stało się prawdziwym czekoladowym imperium. Kolejne pokolenia dynastii Wedla zmieniły małą rodzinną pracownię w potężną fabrykę. Łukasz Garbal w swojej brawurowo napisanej historii mistrzów słodkości przenosi czytelnika do świata XIX-wiecznych cukierni i manufaktur czekolady. To fascynująca opowieść nie tylko o cukierniczej branży, ale też o zmieniającym się świecie.

Tradycje kulinarne Szwecji

Premiera: 28 października 2021

Nowa książka Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek, kulturoznawcy, dziennikarki i zdobywczyni wielu światowych nagród. Opowieść o cynamonowych bułeczkach, krągłych soczystych klopsikach czy śledziach na sto różnych sposobów. To również opowieść o tym, co jedli wikingowie, ukryta między wersami sag o bogach i bohaterach, wyprawa Karola Linneusza do Laponii czy anegdota o słodkich wypiekach, które zabiły szwedzkiego króla.

Gwiazdkowy Prosiaczek

Premiera: 12 października 2021

Mimo iż najnowsza książka autorki serii przygód z Harrym Potterem przeznaczona jest w pierwszej kolejności dla najmłodszych czytelników, z pewnością może ona dać wiele radosnych chwil całej rodzinie. W Wigilię ginie ulubiona maskotka Jacka. W asyście pluszowego misia chłopiec postanawia wybrać się po nią do tajemniczej, magicznej Krainy Zgub. Czy Jackowi uda się odnaleźć najlepszego przyjaciela? Gwiazdkowy Prosiaczek to emocjonująca i podnosząca na duchu powieść przygodowa o sile uporu i podążaniu za tym, co najbliższe.

Basia i granice

Premiera: 13 października 2021

Książka ilustrowana dla najmłodszych, opowiadająca historię jednego dnia Basi. Dnia, w którym wszystko idzie źle. Dziewczynka ma za sobą nerwowy poranek i spóźnia się do przedszkola. Podczas zabawy irytuje ją zachowanie Marcela i Dżesiki, z którymi nie może się dogadać. Przedszkolanka Pani Marta jednak pomaga Basi zrozumieć, że ludzie często zachowują się różnie i nie lubią określonych sytuacji. Bajka Zofii Staneckiej to ciekawy materiał, który uczy i bawi jednocześnie. Książka może stać się też przyczynkiem do rozmowy z dzieckiem o różnych typach zachowania i radzeniu sobie w trudnych chwilach.

Ostatnia owca

Premiera: 13 października 2021

Oryginalna, interaktywna opowieść o Bożym Narodzeniu z perspektywy… stada zagubionych owiec. Najnowsza książka Ulricha Huba z ilustracjami Jorga Muhlego to pełna humoru opowieść o owcach, które budzą się w środku zimowej nocy przez dziwne, jasne światło. Zaciekawione, owce starają się dociec, skąd ono pochodzi i gdzie zniknęli pasterze? Może ma to coś wspólnego z dziewczynką, która podobno urodziła się w pobliskiej stajence? Stado postanawia pójść tropem światła, które wyrwało je ze snu. Czy dojdą cało na miejsce?

Szkoła bohaterek i bohaterów 2

Premiera: 13 października 2021

Druga część entuzjastycznie przyjętego poradnika dla młodych nastolatków, który czyta się jak dobrą powieść. Przemek Staroń – Nauczyciel Roku 2018, psycholog i ulubiony belfer od etyki oraz filozofii – napisał niepowtarzalny, bardzo mądry cykl mini-wykładów dla młodych czytelników i czytelniczek. Opowiada zatem autor o rzeczach istotnych – takich jak wstyd, zazdrość – których świadomość wspomaga nietoksyczne budowanie tożsamości, uczy asertywności oraz buduje poczucie własnej wartości. Staroń w swoich refleksjach bardzo obficie sięga do popkultury, chętnie nawiązuje do popularnych filmów, gier, książek. Świetna lektura dla rozwijających się nastolatków!

Nieunikniona

Premiera: 13 października 2021

Niezwykły zbiór zbiór 44 historii zaczerpniętych z rozmaitych kultur (m.in. hiszpańskiej, greckiej, irlandzkiej, chińskiej, tybetańskiej, arabskiej, indyjskiej, azteckiej, aborygeńskiej, buszmeńskiej), których bohaterką jest Śmierć.

Plasterki na tęsknotę

Premiera: 25 października 2021

mocy dobrych uczuć, przyjaźni i przywiązania. O odkładaniu ważnych rzeczy na później i konsekwencjach takiego działania. Lektura dla dzieci i ich rodziców, poruszająca wrażliwość. Książka do wspólnego odkrywania i przeżywania rzeczy ważnych. Prowokująca dziecko do stawiania pytań i inspirująca do głębokich rozmów o przemijaniu, stracie, o sprawach nieuniknionych i pielęgnowaniu pamięci.

Księżniczki buntowniczki

Premiera: 29 września 2021

Czy księżniczki noszą raczej szpilki, czy raczej adidasy? Jaki jest „ideał księżniczki”? Głodna wiedzy czarodziejka wysyła magiczne lustro  w podróż w czasie, by podpatrzyło, jak wygląda życie możnych dziewcząt. Bajka autorstwa Natashy Farrant opowiada historie szlachetnych dziewczynek, które pokazują, ile znaczą odwaga, przyjaźń i determinacja. Księżniczki i buntowniczki łączą iście baśniową konwencję ze współczesną wrażliwością. Tytułowe bohaterki nie są „nieskazitelne”; nie zawsze są grzeczne i miłe. W swoich historiach Farrant nakłania czytelniczki do przełamywania barier, odczuwania empatii i nieoceniania ludzi po wyglądzie.

10 Shares:
Może zainteresować Cię także