O nowym parku maszynowym, przyszłości druku cyfrowego, kompleksowej współpracy z wydawcami i produkcji w czasie pandemii. Zachęcamy do lektury wywiadu z Maciejem Szymańskim, dyrektorem drukarni cyfrowej Azymut, na łamach najnowszego numeru "Biblioteki Analiz".
Czy drukarnia Azymut jest konkurencyjna w stosunku do innych drukarni?
Jesteśmy konkurencyjni przede wszystkim dzięki możliwości powiązania pracy drukarni z całym systemem magazynowo-sprzedażowym Azymutu. Jako jedyny podmiot na rynku możemy zaoferować dziś wydawcom kompleksową obsługę „od drukarni do księgarni”. Naszą konkurencyjność wzmacnia też nowoczesny park maszynowy, który zwiększa wydajność i optymalizuje produkcję. Atutem drukarni Azymutu jest też oczywiście bliskość magazynu centralnego czy system codziennych dostaw, które realizujemy bez kosztów opakowań, ponieważ wykorzystujemy do tego opakowania wielokrotnego użytku. To wszystko przekłada się na realne korzyści dla wydawców, którzy podejmują z nami kompleksową współpracę.
W przypadku wydawców Grupy PWN jesteśmy też odpowiedzialni za zarządzanie stockiem czy promocje sprzedażowe, dzięki czemu możemy płynnie zarządzać dodrukami. Wprowadziliśmy szereg narzędzi i automatów usprawniających naszą wewnętrzną współpracę w obszarach zamówień, rozliczeń i dostaw. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaplanować moce produkcyjne w taki sposób, aby realizować zlecenia w możliwie jak najkrótszym czasie.
Jakie podmioty wchodzące w skład Grupy PWN są klientami drukarni?
Największym zleceniodawcą jest Wydawnictwo Naukowe PWN. Z naszych usług korzystają także: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, PWN Wydawnictwo Szkolne, wydawnictwo językowe SuperMemo World oraz platforma self-publishingowa Rozpisani.pl.
O ile wzrosła wielkość produkcji w ostatnich latach?
Od 2017 roku ponad dwukrotnie. W 2018 roku wyprodukowaliśmy 700 tys. egzemplarzy, w 2019 roku – 950 tys. egzemplarzy, a rok 2020 zakończyliśmy z wynikiem 1.350.000 egzemplarzy.
Fragment rozmowy Piotra Dobrołęckiego z Maciejem Szymańskim, dyrektorem drukarni Azymut.
Wywiad ukazał się w najnowszym wydaniu "Biblioteki Analiz" (dostęp dla prenumeratorów):