WYBIERZ JĘZYK:
PL EN
DYSTRYBUCJALOGISTYKA USŁUGI DLAE-COMMERCE USŁUGIMARKETINGOWE DRUKARNIACYFROWA HOSTINGHOMER E-PUBLIKACJE
E-PUBLIKACJE

SŁOWNICZEK

ACSM

(Adobe Content Server Message) w takim formacie pobierzesz e-książkę na swój komputer i otworzysz w programie Adobe Digital Editions.

Adobe CS4

(Adobe® Content Server 4) system DRM służący do zabezpieczania plików elektronicznych przed nielegalnym kopiowaniem, stworzony przez firmę Adobe Systems. Obsługiwane formaty: EPUB i PDF.

Adobe Digital Editions

Darmowa aplikacja na komputery PC lub Mac pozwalająca otwierać i czytać pliki EPUB i PDF - zarówno niezabezpieczone jak i te z Adobe DRM (uwaga: nie ma jeszcze wersji polskojęzycznej).

Adobe ID

Identyfikator użytkownika produktów Adobe, jest to zazwyczaj adres e-mailowy. Utworzenie Adobe ID jest bezpłatne i uprawnia m.in. do autoryzowania aplikacji oraz urządzeń do czytania e-książek. Adobe ID umożliwia przenoszenie zabezpieczonych e-książek pomiędzy komputerami lub urządzeniami mobilnymi i odzyskiwania ich w sytuacji skasowania danych z dysku lub reinstalacji komputera.
Utwórz Adobe ID

Autoryzacja urządzenia

Aby móc czytać e-książki z zabezpieczeniem Adobe DRM na danym urządzeniu, należy je autoryzować. Odbywa się to przez wpisanie swojego identyfikatora Adobe ID w programie służącym do czytania e-książek. Na komputerze takim programem jest Adobe Digital Editions (ADE). Aktywacji i autoryzacji warto dokonać zaraz po instalacji ADE, w przeciwnym przypadku wszystkie zabezpieczone pliki przypisane do komputera przed autoryzacją, zostaną po autoryzacji utracone. Aby dokonać autoryzacji w terminie późniejszym należy wybrać: Library > Authorize Computer.

DRM

(Digital Rights Management) system zabezpieczeń plików elektronicznych mający przeciwdziałać ich rozpowszechnianiu w sposób sprzeczny z wolą wydawcy. Jednym z takich systemów jest Adobe CS4.

E-czytnik

Urządzenie przeznaczone specjalnie do czytania książek elektronicznych. Z reguły posiada ekran o wielkości od 6 do 10 cali oraz wyświetlacz z e-papieru, który zapewnia wygodę czytania porównywalną do książki papierowej. Z reguły obsługuje szereg formatów e-książkowych, jak również graficznych oraz audio.

E-ink

(Electronic ink) jedna z technologii produkcji ekranów z e-papieru. Nazwa pochodzi od produkującej je firmy E Ink Corporation i stosowana jest zamiennie z e-papierem.

E-książka

(Ang. e-book, electronic book) książka w formie elektronicznej. Treść zapisana jest w postaci pliku komputerowego, przeznaczonego do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania na wielu rodzajach urządzeń, takich jak komputer, e-czytnik, tablet i telefon komórkowy.

E-papier

(Ang. e-paper, electronic paper) rodzaj wyświetlacza stosowany w e-czytnikach. Składa się z mikroskopijnych kulek, które pod wpływem impulsu elektrycznego układają się w tekst. Dzięki temu nie ma konieczności podświetlania ekranu, co pozwala na czytanie nawet w pełnym słońcu, nie męczy oczu oraz znacząco wpływa na wydłużenie żywotności baterii.

EPUB

(Electronic publication) format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon). Daje on możliwość dopasowania rozmiaru czcionki i innych parametrów tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.

 

MOBI

Format zapisu firmy Mobipocket. Książki w tym formacie można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np. e-czytnik, komputer, telefon komórkowy) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI. Pliki w formacie MOBI można odczytać na e-czytniku Kindle. Aby otworzyć plik w formacie MOBI, nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia tak jak w przypadku książek zabezpieczonych Adobe DRM.

PDF

Powszechnie stosowany format pliku, stworzony przez firmę Adobe. Zachowuje pierwotny układ stron dokumentu wyjściowego, co stwarzać może pewne problemy przy czytaniu na małych ekranach. Modyfikacją standardu jest pdf reflowable, pozwalający dopasować układ strony do wielkości i proporcji ekranu.

Tablet

Niewielki komputer osobisty, obsługiwany za pomocą dotykowego ekranu. W przeciwieństwie do urządzeń z e-papierem pozwala na odtwarzanie ruchomych obrazów i dobrze nadaje się do czytania książek multimedialnych.

Watermark

(Znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Produkty z watermarkiem oznaczone są skrótem (WM) za nazwą formatu np. MOBI (WM) lub EPUB (WM). Aby otworzyć książkę zabezpieczoną watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

 


 

MAGAZYN WIRTUALNY

TOP - 7 DNI

 1. #Mama i tata dadzą radę
  Mirzyńska Lucyna
 2. Będę tu z tobą
  Fijałkowski Robert D.
 3. 12 życiowych zasad
  Peterson Jordan B.
 4. Kabalista
  Mróz Remigiusz
 5. Przyjdź Panie Jezu kolor biały
  Groń Stanisław
 6. Nikt nie odpisuje
  Jang Eun-jin
 7. Siła nawyku
  Duhigg Charles
 8. Despite Your (im)perfections Dotrzymaj złożonej mi obietnicy
  Łabęcka Marta