Azymut dołącza do koalicji Czytająca Polska

W minionym tygodniu wzięliśmy udział w spotkaniu przedstawicieli Koalicji Czytająca Polska. Dwudniowe warsztaty i dyskusje odbyły się w Zabrzu – mieście, które szczególnie dba o poziom czytelnictwa wśród mieszkańców. W obecności koalicjantów Urząd Miasta Zabrza i Biblioteka Miejska w Zabrzu podpisały deklarację współpracy, by jeszcze skuteczniej promować książki i czytanie wśród mieszkańców.

Do inicjatywy przyłącza się OSDW Azymut – jako hurtownia od lat wspieramy i organizujemy wiele inicjatyw na rzecz upowszechniania czytelnictwa, m.in. Noc Księgarń czy Tydzień Bibliotek (we współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich).

Inicjatywa „Czytająca Polska”. Dla upowszechnienia czytania książek w Polsce.

KTO
Jesteśmy nieformalną koalicją osób, instytucji i firm, które łączy świadomość, że przyszłość Polski zależy od tego, na ile uda się nam podnieść poziom czytelnictwa.

MARZENIE
Chcemy, by każde dziecko (a następnie dorosły) w Polsce mogło realizować swój pełny potencjał. Liczne badania potwierdzają, że prywatna czynność jaką jest czytanie książek przekłada się na polepszenie szans życiowych jednostki i – co za tym idzie – olbrzymie korzyści społeczne: zwiększenie liczby obywateli uczestniczących w życiu społecznym i gospodarczym, wzrost potencjału naukowego, ekonomicznego i innowacyjnego kraju.

DZIAŁANIE
Od 2021 roku pracujemy razem, warsztatowo, z nastawieniem na uwzględnienie głosów z różnych stron Polski, sektorów i poziomów hierarchii naszych organizacji. Opracowujemy pomysły na działania, których wprowadzenie będzie skutkowało pożądaną zmianą, czyli przyczyni się do upowszechnienia czytania. Pracujemy nad strategią dla powszechnego czytania; pomysłami na funkcjonowanie książki w szkole, w gminie, w firmie.

PROFESJONALIZM
Wierzymy, że zmiana jest możliwa. Wiemy, że wymaga szerokiej współpracy, mądrego namysłu i efektywności operacyjnej. Dlatego prowadzimy rozmowy w sposób zorganizowany i konstruktywny. Szukamy rozwiązań merytorycznie uzasadnionych i takich, które będą miały największy wpływ, bo realizują wpływ u źródła problemu.

UCZESTNICY

W pracach inicjatywy „Czytająca Polska” biorą udział:

Instytucje: Biblioteka Narodowa, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Gdyńskie Centrum Kultury, Wrocławski Dom Literatury, KBF, Goyki 3 Art Inkubator;

Samorządy i organizacje samorządowe: Gdańsk, Kraków, Strumień, Warszawa, Wrocław, Zakopane, Unia Metropolii Polskich, Rozczytana aglomeracja;

Wojewódzkie i Miejskie Biblioteki Publiczne: MBP Zabrze, MBP Wrocław, MBP Choszczno, MBP Dąbrowa Górnicza; MBP Zakopane, WBP Olsztyn

Biznes: Wydawnictwo Mamania, Wydawnictwo Nowa Era, Księgarnia Mamy To; Legimi, Lubimyczytac.pl; OSDW Azymut; Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP)

Fundacje i Stowarzyszenia: Fundacja Powszechnego Czytania, CzasDzieci, Edico, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Festiwal Stolica Języka Polskiego, Szkoła Edukacji UW i PAFW, Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury;

Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli: Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis, Psychologia Edukacyjna, Szkoła Podstawowa nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia w Katowicach.

Prace inicjatywy „Czytająca Polska” koordynują: Fundacja Powszechnego Czytania, Polska Izba Książki, Wrocławski Dom Literatury | Wrocław Miasto Literatury UNESCO i KBF | Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Osoby, firmy i instytucje zainteresowane współpracą z koalicją, prosimy o kontakt: sekretariat@fpc.org.pl