Kanon lektur szkolnych w bibliotece. Warsztaty z Babą od polskiego [NAGRANIE]
Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinarium „Kanon lektur w bibliotece” z udziałem Anety Korycińskiej – polonistki znanej w sieci jako Baba od polskiego. Warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli odbyły się w ramach wiosennej edycji Wirtualnych Targów dla Bibliotek organizowanych przez OSDW Azymut.
Więcej informacji o nadchodzących webinariach znajdziesz tutaj.
Opis webinarium:
Słoik z argumentami przeciwko kanonowi lektur niedługo pęknie, jest ich więcej niż minut spędzonych w warszawskich korkach. Czasami jednak warto przekuć złe doświadczenia w sukcesy, nauczyć się bawić tym, czego nie możemy zmienić. W tym celu spotkamy się już 12 kwietnia na warsztatach o pracy z lekturami!
Podczas warsztatów nauczymy się przeskakiwać kłody, robić przewroty, trafiać do kosza i kozłować tak, by zebrać owacje wszystkich uczących się, a pracować będziemy z niełatwym materiałem: zniechęconymi młodymi ludźmi i niezrozumiałymi dla nich tekstami. Udowodnimy sobie, że chociaż nam się nie chce i jesteśmy znużeni, to jednak potrafimy wykrzesać iskrę i odgrywać w wyobraźni uczniowskiej sceny wielkich bitew, romansów i pochłonąć ich niczym morze Odyseusza, a to wszystko dzięki rozmowie o książkach, które znamy niemal na pamięć, a które znów musimy przybliżać młodym czytelnikom. Przyjrzymy się liście obowiązkowych pozycji literackich dla 7 i 8 klas szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej i wyjdziemy z głową gotującą się od pomysłów.
Myślą przewodnią warsztatów będą słowa Kubusia Puchatka “żeby nam się chciało, tak jak nam się nie chce”.
Aneta Korycińska (Baba od polskiego) – polonistka w jednym z warszawskich liceów, nauczycielka, redaktorka, oligofrenopedagożka, podcasterka. Udzielam korepetycji z literaturo- i językoznawstwa, prowadzę warsztaty pisarskie, wspomagam proces uczenia się uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i ze spektrum autyzmu; pomagam zdobyć odpowiednie umiejętności i przygotowuję do egzaminów. Moim konikiem jest dydaktyka pisania wypracowań. Wiem, że moje starania mają sens, gdy uda mi się pokazać niedowiarkom, że potrafią myśleć logicznie także o języku. Specjalizuję się w pracy z osobami w spektrum autyzmu i ADHD, zajmuję się osobami z opinią o dysleksji; wspomagam w nauczaniu domowym; pracuję z osobami cierpiącymi na zaburzenia nastroju. Przygotowuję do konkursów literackich, kuratoryjnych, olimpiad. Mogę pochwalić się dużym gronem finalistów. Założyłam firmę w styczniu 2017 r., od tej pory tworzę wszystkie materiały edukacyjne samodzielnie — większość z nich znajduje się w wolnym dostępie na mojej stronie www.babaodpolskiego.pl, część — można kupić w SKLEPIE. Odpowiadam także za prowadzenie całej marki osobistej, jaką przez te lata udało mi się stworzyć. Informacje o moim wykształceniu, projektach społecznych, artykułach i doświadczeniu zawodowym można przeczytać w zakładce DYPLOMY.