Noc Księgarń 2023 już 13 października! Wydarzenia dla czytelników w 170 księgarniach
Czy w księgarni można tańczyć? Czy da się napisać muzykę do wykładów Calvina? Jak zaprojektować okładkę książki? Czy z wierszy Szymborskiej można śmiać się do rozpuku? 13 października 2023 odbędzie się tegoroczna Noc Księgarń. Ponad 170 księgarń z 60 miast przygotowuje wyjątkowe wydarzenia dla czytelników. To już piąta edycja festiwalu organizowanego przez dystrybutora książek OSDW Azymut (Grupa PWN).
Noc Księgarń to blisko 200 wydarzeń dla czytelniczek i czytelników w każdym wieku. Co roku festiwal zaskakuje propozycjami nietypowych inicjatyw, które mają budować i wzmacniać społeczność moli książkowych. W tym roku w księgarniach będzie można potańczyć, posłuchać muzyki na żywo, obejrzeć filmy i spektakle teatrów improwizowanych, wziąć udział w spacerach literackich, wykładach, slamach poetyckich, turniejach szachowych, quizach czytelniczych oraz wielu warsztatach: translatorskich, plastycznych, muzycznych, projektowania okładek książek.
Noc Księgarń to także kilkadziesiąt spotkań z autorami i autorkami. W tym roku w księgarniach pojawią się między innymi: Marek Krajewski, Mariusz Szczygieł, Julia Fiedorczuk, Mieczysław Gorzka, Mikołaj Grynberg, Beata i Eugeniusz Dębscy, Mikołaj Łoziński, Jagoda Ratajczak, Barbara Sadurska, Jerzy Jarniewicz, Zofia Stanecka, Janusz Leon Wiśniewski, Katarzyna Berenika Miszczuk, Marta Kisiel, Vincent V. Severski, Grzegorz Kołodko, Dorota Sumińska, Piotr Socha, Rafał Betlejewski, Magda Stachula, Marcin Szczygielski, Marek Stelar, Barbara Klicka, Irena Małysa, Marcin Kącki czy Anita Głowińska, autorka kultowej serii “Kicia Kocia”.
Do odwiedzin w księgarniach zachęcają również liczne nagrody, które można wygrać w konkursach Nocy Księgarń. Na chętnych do zabawy czekają pakiety książek, gadżety dla bibliofilów, bony na zakupy w księgarniach oraz dwie wyjątkowe nagrody: weekend w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie oraz wizyta w magazynie hurtowni Azymut, w którym znajduje się aż dziesięć milionów książek!
Noc Księgarń promuje w tym roku literaturę europejską. We współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce oraz Stowarzyszeniem Tłumaczy Literaturym organizatorzy wydarzenia zapraszają na cykl wydarzeń z udziałem autorów i tłumaczy. W Poznaniu Mariusz Szczygieł rozmawia z Kingą Piotrowiaką-Junkiert, w Katowicach odbędzie się spotkanie poświęcone książce „Na końcu języka” Jagody Ratajczak, w Cieszynie zaś Mikołaj Łoziński i Monika Skowron zastanowią się, co mają ze sobą wspólnego procesy pisania i tłumaczenia literatury. To oczywiście tylko część z bogatego programu Europejskiego Dnia Języków.
Wspólnie z partnerami Noc Księgarń przygotowuje też specjalne pasma tematyczne. Wydawnictwo Naukowe PWN zaprosi na ciekawe, bardzo aktualne wykłady i spotkania z naukowcami. Z okazji Roku Wisławy Szymborskiej marka Medicine współorganizuje spektakl improwizowany limerykami noblistki, który odbędzie się w Krakowie.
Miasto Warszawa zaprosi mieszkańców stolicy na spacer śladami Norblina i warsztaty dla dzieci. 13 października na ulice miasta wyjedzie także literacki tramwaj Nocy Księgarń, w którym odbędą się spotkania autorskie oraz koncert Marcela Balińskiego (pianino) i Kuby Więcka (saksofon). W tramwaju użyczonym przez Tramwaje Warszawskie mieszkańcy stolicy będą mogli zdobyć także gratisy książkowe.
W mediach społecznościowych Nocy Księgarń można oglądać kolejną odsłonę cyklu #LiteraturaMigana, w którym Krystyna Czubówna i tłumaczki języka migowego interpretują książki nominowane do nagrody Literacka Podróż Hestii.
Partnerami Nocy Księgarń są także: Fundacja Wisławy Szymborskiej, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Penguin Books, Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Miasto Literatury – Krakowskie Księgarnie Na Medal.
Program Nocy Księgarń 2023 jest dostępny na stronie www.nocksiegarn.pl
Listę księgarń, które biorą udział w wydarzeniu, można znaleźć na stronie: www.nocksiegarn.pl/ksiegarnie
Kontakt dla mediów:
Anna Karczewska, ann.karczewska@gmail.com, tel. 505 716 882
Paulina Bandura, dzialmarketingu@azymut.pl, tel. 502 457 395