Young Adult w bibliotece. Warsztaty z Babą od polskiego [NAGRANIE WEBINARIUM]

Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinarium „Young Adult w bibliotece” z udziałem Anety Korycińskiej – polonistki znanej w sieci jako Baba od polskiego. Warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli odbyły się w ramach jesiennej edycji Wirtualnych Targów dla Bibliotek organizowanych przez OSDW Azymut.

Więcej informacji o webinariach i Wirtualnych Targach dla Bibliotek znajdziesz tutaj.

Opis webinarium:

Bez ryzyka nie ma zabawy — czytam książki z grupy wiekowej Young Adult i New Adult, bo dziś każde szanujące się wydawnictwo ma swój imprint w tej kategorii. Booktok i bookstagram aż trzeszczą od zachwytów, a statystyki Biblioteki Narodowej wskazują na to, że to właśnie młodzi ludzie czytają najwięcej – wypada zatem poznać świat nastolatków. Co wpływa na to, że książki YA są tak atrakcyjne dla młodych czytelników? Czy jako dwukrotna osiemnastolatka mam prawo wypowiadać się na temat literatury, której z racji wieku mogę już nie rozumieć? Czy lepsza jest postawa: „nieważne co, ważne, żeby czytać”, czy jednak nauczyciele i bibliotekarze nie powinni promować książek, w których mamy ukazane romantyzowanie przemocy, toksyczne relacje i erotyzm, oraz które nie grzeszą zakresem środków językowych? I najważniejsze: jak być cool i pokazać młodym ludziom, że umiemy polecić im książki, od których nie mogą się oderwać, a na dodatek będą mogli włączyć je do rozprawek? Na wszystkie te pytania odpowiem podczas webinaru „Young Adult w bibliotece”, podczas którego porozmawiamy także o kategoriach wiekowych, o tym, że niejednemu psu Burek oraz o lekturach godnych uwagi. Zapraszam — Baba od polskiego

Aneta Korycińska (Baba od polskiego) – polonistka w jednym z warszawskich liceów, nauczycielka, redaktorka, oligofrenopedagożka, podcasterka. Udzielam korepetycji z literaturo- i językoznawstwa, prowadzę warsztaty pisarskie, wspomagam proces uczenia się uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i ze spektrum autyzmu; pomagam zdobyć odpowiednie umiejętności i przygotowuję do egzaminów. Moim konikiem jest dydaktyka pisania wypracowań. Wiem, że moje starania mają sens, gdy uda mi się pokazać niedowiarkom, że potrafią myśleć logicznie także o języku. Specjalizuję się w pracy z osobami w spektrum autyzmu i ADHD, zajmuję się osobami z opinią o dysleksji; wspomagam w nauczaniu domowym; pracuję z osobami cierpiącymi na zaburzenia nastroju. Przygotowuję do konkursów literackich, kuratoryjnych, olimpiad. Mogę pochwalić się dużym gronem finalistów. Założyłam firmę w styczniu 2017 r., od tej pory tworzę wszystkie materiały edukacyjne samodzielnie — większość z nich znajduje się w wolnym dostępie na mojej stronie www.babaodpolskiego.pl, część — można kupić w SKLEPIE. Odpowiadam także za prowadzenie całej marki osobistej, jaką przez te lata udało mi się stworzyć. Informacje o moim wykształceniu, projektach społecznych, artykułach i doświadczeniu zawodowym można przeczytać w zakładce DYPLOMY.